• josef k

  120.
  haftalık ortalama 25 mesajımı silerektenen en azimli moderatör olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen sevdiğim insan aynı zamanda internetten kankam, 7-8 yıl önce beraber ayı oynatıyorduk belediye sermayeye el koyunca çok bozdu kendini, şimdi artis olmuş...
  5 -2 ... kotucenk
 • ekmek şarap sen ve ben

  10.
  https://video.uludagsozluk.com/v/günü-en-iyi-anlatan-şarkı-14487/

  1 ... kotucenk
 • feryad ı isyanım

  14.
  https://video.uludagsozluk.com/v/feryad-ı-isyanım-8174/

  ... kotucenk
 • hatun kaldırmak için katıksız atatürkçü gözükmek

  ?.
  ideolojilerin sonunu kapitalizm ile değil kemalizm ile getirmis modern münafıkların komünistim/ateistim demeye utanıp kemalistim ayaklarina hatun kaldirma cabasidir. bunların gömlekli, kumaş pantolonlu nur yüzlü gözlüklü versiyonları dışında jean giyen, saçlara dax süren, corona içen laiklik satan versiyonları da vardır.

  kimseye fadası olmayan bu kımıl zararlılarından cumhuriyet mitinglerinde bol bol görülmüştür, ayni arkadaşlar akşam ya cemaat evinde ya da club'da ziplamaktadir, yıprattıkları sadece kendileri değildir, bir inancı bir insanı da üzmektedirler.

  Kemalizmin içinin boş olduğunu göstermeleri hoşuma gitse de sonuçta kaybolan yine de bizim vaktimiz,emeğimiz,insanimizdir!
  ... kotucenk
 • inaniyorum cunku sacmadir

  ?.
  Tertulianus, a ait bir sözdür, - kilise babası- imanın akıl ile değil irade ile olacağını söylemiştir, 19.yüzyılda Kierkegaard da iman konusu olan şeyi -aklın- tasdik edemeyeceğini savunmuştur...
  ... kotucenk
 • john bull

  1.
  19. yüzyılda ingiltere'nin en güçlü olduğu dönemde dünya üzerinde onu tasvir eden adamla ifade edilmesidir, genel özellikleri uzun bir şapka, sert, açgözlü, göbekli ve güvenilmez oluşudur. Bugün amerika (bkz: sam amca) olarak tanınıyor, john bull da öyle bir yavşak tiptir. elinde daima bastonu vardır ki etrafındakileri dövebilsin diye...

  john bull
  1 ... kotucenk
 • universitede her seyin yasaklanmasi

  1.
  Üniversitelerin ülkenin en dinamik kesimine sahip olduğu düşünürsek eldeki değerlendirmemek adına var yok her şeyin yasak edilmesidir. Türban yasağıyla göz önüne gelmiş olsa da bir şekilde üstü kapatılıvermiştir.

  Bugün ülkemizde Sağcı olmak yasaktır faşizme kayabilir, solcu olmak yasaktır Allahsız komünüst olabilir, müslüman olmak yasaktır laikliğe tehdit olabilir, hristiyan ya da musevi olursa kökü dışarıdadır memlekete zarar verebilir, kürt olmak da yasaktır pkk'lı olabilir. Bunlarla bitse iyi okulda sigara yasak içki yasak sevişmek yasak siyaset yasak felsefe yasak peki geriye ne kaldı?

  Fen Bilimleriyle uğraşanlar değerlerinden, inançlarından arınmış bir şekilde laboratuvara girdiklerini düşünüyorlar, kapıda üzerinizdeki tüm inançları bırakıp içeri giriyorsunuz peki gerçekten içeri girdiğinize mi inanıyorsunuz?

  Ne ideolojiden ne fizikten haberimiz var adamlar 40 yıl oldu uzaya çıkalı biz 200 yıldır modern olmaya inanıyoruz ama farkediyor musnuz ne yapabildik? Giydiğimiz dondan şişme bebeklere, içtiğimiz sigaradan yediğimiz ekmeğe kadar herşey Avrupa'nın!

  Rektörlerimiz genellikle Tıp fakültesi Doktorasına sahip olmalarına rağmen işletmecilik hevesi ile yanıp tutuşuyorlar, kim bir şirketi bir doktora emanet edebilir ki? Bütün kaynaklar hastaneye ayrılırken ülkenin geldiği durum açık herşeyi dışarıdan alıyoruz, doktorlarımız -bizi-değil Batılı makinelerin gözünden, kulağından bizi görüyor! peki bir profesörün gerçekten tüm erdemlere sahip olduğuna 50bin kişilik bir cemiyete önderlik edebileceğine inanıyor musuuz?

  inançtan, değerden haberi olmayan her sözde yöneticimiz geride kalanları görmezden geliyor, laikler müslümanları, müslümanlar laikleri, türkler kürtleri kürtler de türkleri yok sayıyor! bunu çok ince çizgilerle bölüp ayrışmaları derinleştirebiliriz ancak açıkki 80 yılın verdiği sonuç ortada Kürtler, aleviler, hristiyanlar, müslümanlar hepsi sırada bekliyor bizim de yaşadığımızı anlayın artık diye! Modernler ateistti hatta meteryalistti onların en büyük değeri değersiz olduklarına inanmalarıydı! Atatürk belki inançsızdı ama onun laikliği bu derece öküz değildi, saygı duymayı biliyordu!

  Bugün ne kilise ne cami ne de havra ile işiniz yok, atması kolay tabi türkiye laiktir laik kalacak,Bir de inananlara sormak lazım!
  ... kotucenk
 • atatürk olsaydı

  4.
  (bkz: iki saattir konusuyoruz bir kere ataturk demedik)
  1 -2 ... kotucenk
 • dinsiz ahlak

  1.
  Dinsiz ahlak , modern insanın bunalımıdır, hem en üstün erdeme sahip olmak ister hem de onun olduğunu reddeder, dinsiz ahlak ''niçin?'' sorusuna cevap veremez, niçin adam öldürmemeliyim derseniz size ancak ''NEDEN'' sorusuna verilebilecek cevapları sayar.

  modern insan dünyevidir, 'niçin' sorusu onu korkutur, ölüm korkusundan kurtulmak için dua/ibadete değil akdeniz mutfağına sarılır, dua etmeyi aklına getirmez! niçin bir amacı ifade eder oysa modernler amaçsızdır!

  Avrupa'nın pagan kültürünü yaşamak ister 'bu dünya benim içindir' der, inanmadığı şey'in yarattığını kendi bir kez daha yaratır ve ona hükmettiğini söyler,herkesin onun baktığı yerden bakmasının daha akıllıca olacağını bildirir. bu dünya benim içindir ben bu dünyayı sömürür buradan kurtulurum der, ölümden sonraya inanmaz ve işin garibi herkesin buna inanmasını ister tıpkı her dogmatik düşüncede olduğu gibi! Modern insan kendini dogmatik olmamakla popülize etmiştir, ahlak'ı da dinsizdir, onun dini aklıdır, aklıyla ibadet eder!
  ... kotucenk
 • yeterince okumuyoruz geyigi

  ?.
  bugün hangi sağcı/solcu/laik/muhafazakar yayın organına bakarsanız hepsi de eğitimsizlikten, cahillikten, okumamaktan dem vurur. herkesin bahanesi de hazırdır;

  -Atamız'ın izinden gidemedik,
  -ilk emrimiz, OKU! biz okumadık,
  -halk Okusaydı devrim yapmıştık,
  -Şanlı ecdadımızı okuyalım,

  Bu şartlar altında okuma eylemi hiçbir şekilde aydınlanma olmuyor, herkes -halkı- kontrol altın alabilmek ve bu yukarıda ki 4 aklın bizi daha iyi denetleyebilmesi için okumamızı istiyorlar...

  ülkemizde neredeyse her kitap, gazete, dergi kontrol altında tutuluyor en başta ABD ve laiklik savunucumuz Fransa, Ardından ülkemizin şu yukrıdaki 4 süper gücü.

  Neredeyse haftada 7/24 okumamaktan cahillikten, karanlığımızdan şikayet denler var; şimdi okuyanlara ne oluyor:

  -mühendislerin forward mail atmaktan nevri dönmüş, 80 yıldır herşeyi dışarın alıyoruz, utanmadan dünya kadar da mühendislik fakultesi var bunlarla övünüyoruz , bir de bu adamlara para ödüyoruz,mühendislerimiz tekniker bilgisi sahip olduklarını nedense pek kabul etmiyorlar...

  -doktor, ABD ve Almanya kökenli tıbbi cihazlarla gayet güzel teşhis koyuyorlar, size neyniz var diye sormak yerine 250 tane tahlil yapıyorlar, sikimde kaşıntı olsa tomografi çekiliyor, döner sermayeden avantamızı alalım da gerisi boş..

  -öğretmenler, daha doğru düzgün türkçe konuşan bir öğretmen görmedim, 4 sene okuyup 25 yıl para almayı hakettiğini düşünmekten başka birşey yapmıyorlar!

  -hakim, bürokrat,rütbeli komutan bunların içinde adı çeteye karışmamış kimse yok, ya saunada ya kumarhanede ya kerhanede muhakkak isimlerinin yazılı olduğu bir defter var!

  -Ülkemizin bir diğer okumamışlar grubu da, tinerci, PKK'li, faşist, örümcek beyinli oluyor!

  Bu şartlar altına kimsenin bu ülke için birşey yaptığı söylenemez, her kes birilerini kontrol etmek istiyor, kimse tarafsız değil bunu herkes biliyor, bu ülke Okumayı bilmiyordu, öğrenemedi, öğrenmekten korktu çünkü okumak rasyonel olmaktır okumak bu dünyayı sömürmryi öğrenmektir! Okumamaya devam ediyoruz en azından okumayıp tepkimizi gösteriyoruz!
  2 -1 ... kotucenk
 • kitapliginda 2000 kitap bulunan insan

  16777213.
  döneme göre değişen bir düşüncedir, 18.yy da bir avrupa prensinin ortalama 300-500 kitabı vardı, tabi o zamanda elyazmaları kitap olarak kabul ediliyordu, günümüzde zor birşey değildir, e-kitap çıkalı budurum çoktan aşılmıştır, şuanda evde yatan 15 dvdde ( yaklaşık 8.000 adet )bir çok üniversite kütüphanesinde olmayan kitaplara sahibim, kütüphaneler genelde külliyat olarak ustadan çırağa devredilir. Günümüz şartlarında 2000 kitap hiçbirşeydir...
  2 ... kotucenk
 • gregoryen takvimi

  6.
  Milad Hz.isa'nın doğuşuyla başlar ancak tarih oldukça spekülatiftir, isa'nınyaklaşık 40 yıl önce doğduğu söylenir,bu takvimi düzelten, gregoryen bildiğim kadarıyla büyük bir din adamıdır, papa olması muhtemel.

  Gregoryen takvimle ilgili efsane fazladır en bilineni de 15.yy'da papanın isteği üzerine tarihin 15 gün ileri alınmasıdır, bunlara ek olarak bütün aylar Pagan Tanrıların isimlerini taşır, bu yüzden yahudiler bu tarihi yazarken:

  15 july 2008 bu şekli kullanmazlar, 15.4.2008 yazarar yada onun gibi birşey anacak hiçbir zaman pagan tanrıların adını anmazlar hatta kulanılmasına da karşı çıkarlar bu yüzden benim de yıllardır anlam veremediğim Cep telefonunda tarih formatında 3 çeşit format vardır...
  -1 ... kotucenk
 • türbanlı cahil kadınlar

  1.
  medyamızda son yıllarda bol bol pompalanan eşleşmedir, kadın progamları, ana haber bültenleri, gazeteler ve dergiler sürekli bu üçlemeyi yanyana getiriyor, üçeleme diyorum lakin

  *türban
  *cahil
  *kadın

  KAdın'ın ütopyası olarak da ''bayan'' var o başka bişi

  -modern
  -çıplak
  -bakımlı

  kısa zaman zarfında siz bu üçlemeyi gruplayarak şu sonuca varıyorsunuz:

  -Türbanlı mı kesin cahil!
  -cahil mi, kesin türbanlı!
  -kadın mı , amannnn kesin türbanlıdır.

  bizim gerzek medyamız son 10 yıldır , güzelliğin satılan kozmetik ürünlerle geldiğini , özgürlüğün cep telefonuyla elde edildiğini, hayata türkcelle bağlanıldığını pompalamaktadır! bütün kadınlar çalışmak, emek piyasasındaki yerlerini almak için kıçlarını yırtmaktadır, sözde feministler erkek piyasasında daha iyi yerlere gelip efendilerine daha üstün köle olacaklarını savunmaktadırlar. Feminist söyleme dikkat ederseniz kadın hakları değil değil erkeklerle eşit şartlar isterler radikal olanlar erkekleri yok etmek ister ama hiçbiri durumdan şikayet etmez çünkü köle gibi çalışmak her kadının hakkı olmalıdır!
  14 -9 ... kotucenk
 • turkiye de karl marx dusmanligi

  ?.
  okumayı bilmeyen ülkemizin dallamaları olur olmaz her insanı komünüst allahsız diye yargılar! Marx'ı değil zayıflatılmış marxizm'ini amerikan üniversitelerinden okursanız olacağı budur, adamı din düşmanı-bankacı olarak bilirsiniz!

  (bkz: Camera Obscura)' dan haberiniz var mı nedemek? diye sorarlar adama, ulan 40 yıl önce yazılmış ihlas yayınları setinden dünyanın konumunu anlamaya çalışır, (bkz: atsiz ata) okursanız ölmüş teröriste bile marksist dersiniz!

  hatta bu durumda faşist olmayan herkes marksisttir, zamanında hilmi ziya ülken, ismail hakkı baltacıoğlu gibi aydınlarımız islamcı cepheden marksizm yorumladılar ya onların dediğini anlamadık ya da onlar marx'ı yanlış anladı!

  Hayvan gibi kapitalizm eleştirisi yapmış, bilim felsefesi araştırmış adama amerikan uşaklığı yapıp Allahsız köpek geber! diye bok atmak ülkemizde marifet olmuştur, ulan sanki marx ateistti descartes oruc mu tutuyordu, namazda mı feda etti ömrünü ya da türklerin yararına lobi çalışması mı yaptı?

  Götünüzden felsefe, tarih okuyup bilip bilmediğiniz her adama marxsist demeyin sonra ALLAh/Tengri/inek her neye inanıyorsanız sorar adama : bu ingilizlerle alakan nedir senin diye...
  9 -7 ... kotucenk
 • götünden kavram uydurmak

  1.
  http://tdk.org.tr/tartisma

  Forumlarinda aaa özür dilerim tartismalığında bol bol dile getirilen konudur, küçük bir örnek:

  Wireless kelimesi yerine "telsiz bağaraç^ olarak önerilmiştir, türkçe'nin kendi fakirdir ama gönlü zengindir!
  -1 ... kotucenk
 • turgut özal

  107.
  Bu memlekette yağmur yağsa kendinden bilinir(t.Özal'dan), otoyolu,çikolotayı, marketi babasının parasıyla getirmiştir. son 20 yıldır ödediğimiz borcun hesabını elbette soracğım kendinden! Bu memleketin bastırılmış mutlakiyet duygusu ile herseyi bir adamdan bilme hastalığı yemiş bitirmiştir beni, benim memurum işini bilir de demiştir, o memur da işini bilip memleketin anasını sikmiştir! sözlüğün yaş ortalamasını buradan çıkartabiliyoruz ki 90 ve üzeri doğumlulardır yada tarih bilmiyorlar hayali ihracat diye birşey vardı zamnında ama unutuldu!
  3 -1 ... kotucenk
 • damacana

  14.
  Pompa ile içine sürekl hava doldurduğunuzu düşünürseniz deniz suyu kadar temizdir. Siz ve koli basilleriniz mutlu mesut yaşarsınız, birgün kıvranarak tuvalete koşar ve önemli olanın damacana değil üzerindeki pompa olduğunu görürsünüz!
  2 ... kotucenk
 • tractatus logico philosophicus

  4.
  nesnel dil arayışının, evrensel, herşeyi olduğu gibi verecek metadilin eldeki tek sürümüdür!
  son cümlesi:
  what we cannot speak about we must pass over in silence.
  üzerinde konuşulmayan konusunda susmalı. susmalı ve saygı duymalıyız, metafiziği reddetmemeli saygı göstermeliyiz!
  ... kotucenk
 • kapitalizm

  112.
  (bkz: tefecilik)
  3 ... kotucenk
 • siyasal analizlerin lise düzeyinde kalması

  6.
  (bkz: yurtta sus cihanda sus) felsefeniz varsa hiçbir sorunu deşmezsiniz, birinin aklına tapar ben bilmem beyim bilir dersiniz!
  ... kotucenk
 • yeni şeyler getiriyorum
  Takip Edilenler
  kotucenk kimseyi takip etmiyor.